Projeler

 

Kasım 2017'de kurulan TAGU kısa zaman içinde aktif hale gelerek aşağıdaki uluslararası kaynaklı projelere yürütücü ya da ortak olarak dahil olmuştur.

 


Gerçekleşen Projeler

“ELITE-DIALOGUE”

TAGU, AB tarafından fonlanan “HOPES” projesi çerçevesinde bir STK (İGAM) ile birlikte Türkiye’deki Suriyeli Üniversite öğrencileri ve Türkiye’de görev yapan Suriyeli öğretim üyeleri konusunda “Elite-Dialogue” başlıklı bir projeyi yürütmektedir. 

1 yıl sürecek olan 53.000 € bütçeli proje AB tarafından karşılanmaktadır.

 

ŞANLIURFA STK-HARİTALANDIRMASI

TAGU, 500 bini aşkın Suriyeli mültecinin yaşadığı Şanlıurfa kentinde Şanlıurfa Valiliği için GAP İdaresi Bölge Kalkınma Ajansı’nın desteği ile STK’lar konusunda bir haritalandırma çalışması yürütmektedir. 

30.000 € bütçeli proje 2018 sonunda tamamlanacaktır.

 

“ŞANLIURFA BAROMETRESİ”

TAGU, 500 bini aşkın Suriyeli mültecinin yaşadığı Şanlıurfa kentinde Şanlıurfa Valiliği için GAP İdaresi Bölge Kalkınma Ajansı ve BMMYK işbirliği ile sosyal uyum konusunda kapsamlı bir kamuoyu araştırmasını yürütmektedir. 

70.000 € bütçeli proje 2018 sonunda tamamlanacaktır

 

“SURİYELİLER BAROMETRESİ”

TAGU Müdürü Prof. Dr. M. Murat Erdoğan tarafından İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi Derneği - İGAM ile işbirliğinde yürütülen ve Açık Toplum Vakfı tarafından desteklenen bu proje 2017 yılında başlamıştır. Projenin her yıl bir kez olmak üzere hem Türkiye’de yaşayan Suriyeliler hem de yerel halk ile Türkiye çapında kapsamlı ve temsili bir kamuoyu yapması öngörülmektedir. Çalışmanın sonuçları her yıl İstanbul Bilgi Üniversitesi yayınevi tarafından yayınlanmaktadır.


Proje Başvuruları Yapılan Projeler

TREDU-Education as a means to overcome integration challenges with migrant and refugee children: A transnational perspective

AB Horizon 2020 projeleri çerçevesinde Finlandiya’daki Tampera Üniversitesi liderliğinde AB Komisyonuna sunulan projenin “Education of refugee children” başlıklı 4 nolu iş paketinde lider kurum TAGU olacaktır. 2,2 milyon € bütçeli, 9 farklı ülkeden 10 farklı üniversitenin ortak verdiği projenin kabul edilmesi halinde hem TAU ilk kez bir Horizon projesine sahip olacak, hem de TAGU bünyesine 3 yıl boyunca proje bütçesinden karşılanmak üzere yeni araştırmacılar alınacaktır.

 

 

TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ KONFEDERASYONU

2017-2018 öğretim yılında Türkiye üniversitelerinde öğrenim gören üniversite öğrenci sayısı 20.650’yi aşmıştır. AB tarafından fonlanan HOPES için verilen proje ile Suriyeli öğrenciler tarafında kurulan öğrenci kulübü ya da benzer örgütlenmelerin TAGU bünyesinde bir konfederasyona dönüştürülmesi planlanmaktadır.

 

“EURO-TURKS-BAROMETER”

AB Komisyonunun “Eurobarometer” çalışması modelinden hareketle Avrupa’da, özellikle de Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya’da yaşayan 5,5 milyon civarındaki  Türkiye kökenli ile sürekli ve düzenli kamuoyu araştırmaları yapılması planlanmaktadır. Daha önce Hacettepe Üniversitesi bünyesinde Prof. Dr. M. Murat Erdoğan tarafından sürdürülen bu çalışmanın bundan sonra TAGU bünyesinde yapılması planlanmaktadır. Euro-Turks-Barometer” çalışması için farklı kurumlara fon başvurusunda bulunulmuştur.