Haberler

Uluslararası Göç Sorununa Çözüm Arayışları

18.04.2018

TAÜ Göç ve Uyum Araştırmaları Merkezi TAGU ve Marmara Belediyeler Birliği iş birliği ile Bağcılar Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen ‘Uluslararası Göç ve Uyum Sempozyumu’, 18 Nisan günü Retaj Royale Otel’de gerçekleştirildi.

Göçmen ve mültecilerle ilgili uyum politikalarının ve iyi uygulama örneklerinin Türkiye’deki ve yurtdışındaki yönetimler temelinde ele alındığı sempozyuma; İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz, Federal Almanya Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Petermann, Avrupa Birliği Irkçılığa Karşı Birim Başkanı Benedetto Zacchiroli, Danimarka Vejle Belediye Başkan Vekili Ib Jespersgaard, Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat ve TAÜ Göç ve Uyum Merkezi Araştırma Merkezi (TAGU) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Murat Erdoğan katıldı.

Toplantının açılış konuşmacılarından olan Akkanat konuşmasında, göçün yerel bir sorun olarak ortaya çıktığından hareketle çözümü için yol ve yöntemlerin de yerel olması gereğinden söz etti, bu çerçevede yerel yönetimlere büyük sorumluluk düştüğünü ve onlara maruz kaldıkları bu sorunları çözebilmeleri için yetki ve mali destek verilmesi gerektiğini vurguladı. 

Erdoğan’ın oturumlardan birinin moderatörü olduğu ve son oturumda ‘Sosyal Uyum ve Yerel Yönetimler Üzerine Çalışmalar’ başlığı altında bir de sunum yaptığı sempozyumda, çok sayıda göçmene ev sahipliği yapan Bağcılar Belediye Başkanı ve Marmara Belediyeler Birliği Başkan Vekili Lokman Çağırıcı bir konuşma yaptı. Çağırıcı konuşmasında Bağcılar’ın ülkenin her rengi ve desenini bünyesinde barındırdığına değinerek, bunun bir iftihar meselesi olduğunu, yoğun göç alan ilçenin hem geleneksel hem modern yaşama ev sahipliği yaptığını ifade etti.

Konuşmasını yaparken özeleştiride bulunan Petermann ise, Almanya’da da dönem dönem göç dalgaları yaşandığı, bu dalganın 1960’lı yıllarda Türk misafir işçilerin gelişiyle devam ettiği ve günümüzde içinde bulunulan mülteci krizinin yaşandığını belirterek, dünyaya küçük de olsa bir katkı sunmanın, barış getirmenin, bu yolda din, inanç ve diğer ayrımların kenara bırakılması gerektiğinin altını çizdi.